JAK NA VYHŘEZLOU PLOTÉNKU?

Sdílet na  

Nyní se nacházíte: Úvod | Blog & Aktuality | JAK NA VYHŘEZLOU PLOTÉNKU?

JAK NA VYHŘEZLOU PLOTÉNKU?

Z posledních vědeckých studií vyplývá, že období dokonalého obnovování většiny buněk v lidském těle končí už kolem 35. roku věku a začíná biologické stárnutí. Snižuje se elasticita tkání a začínají se objevovat nevratné degenerativní změny. Tyto změny nejvíce postihují pohybový aparát, jehož nosnou součástí je páteř a klíčovou roli zde hrají meziobratlové ploténky. Deformovaná nebo vyhřezlá meziobratlová ploténka bývá velmi častým důvodem bolestí zad.

Zdravá ploténka je schopna udržet obrovskou zátěž

Meziobratlová ploténka je elastická tkáň, jejímž hlavním úkolem je odpružení páteře a udržení vzpřímené polohy člověka. Zdravé ploténky jsou schopné udržet zátěž až 100 kg ve stoji, cca 140 kg v sedě a až 250 kg v předklonu. Pokud ležíte, na ploténky působí výrazně nižší zátěž cca 25 kg.

V uvolněné poloze, kdy má ploténka dostatek místa, je schopna udržovat vysoký obsah vody. Při zátěži se prostor zmenšuje, ploténka vodu uvolňuje, snižuje se její elasticita a je náchylná na deformaci či vyklenutí.

 

Proč se během dne zmenšujeme o 1,5 – 2 cm?

V důsledku zvýšené zátěže vyvíjené na meziobratlové ploténky dochází v průběhu dne k postupné kompresi meziobratlových prostorů a "sesedání" páteře. V noci se komprese opět uvolní a páteř se "prodlouží". Pokud ležíme na vhodné podložce, uvolní se i meziobratlové ploténky.

 

Jak páteři ulevit?

Zásadní je natažení a uvolnění páteře. Toho je možné dosáhnout v poloze na zádech, kdy je na páteř vyvíjen nejnižší tlak. Jakmile je uvolněna, ploténky jsou schopné znovu absorbovat tekutinu, čímž se jejich elasticita zvyšuje a mohou regenerovat.

Osobám trpícím diskopatií, tj. degenerativním onemocněním meziobratlových plotének, pro uvolnění většinou nestačí položit se na záda na běžnou podložku. Na té totiž meziobratlové ploténky zůstávají i nadále částečně stlačené. U tohoto onemocnění je potřeba použít speciální podložku, která dokáže páteř jemně natáhnout a uvolnit.

 

Tělo vám poděkuje!

Metoda natahování páteře je známá a dlouhodobě používaná mnohými lékaři. Pokud touto metodou podpoříte vlastní fyzioterapeutickou léčbu, udržíte její efekt dlouhodobě.

Jedním z velmi praktických, a navíc komfortních způsobů, jak fyzioterapeutickou léčbu podpořit, je spánek na matraci, která umí neinvazivně natahovat páteř a cíleně uvolňovat meziobratlové ploténky. To vše se děje v noci, kdy spíte. Třetinu dne tak díky ní trávíte protahováním a uvolňováním obratlů a přispíváte k jejich optimální regeneraci.

 

Doporučeno lékaři

Pro tento účel byla ve spolupráci s lékaři na Univerzitě v Zaragoza vyvinuta kolekce matrací MagniStretch. Uspěla i v náročných testech Americké asociace chiropraktiků, která potvrdila její prokazatelně prospěšné účinky na biomechanickou obnovu páteře. Díky svým významným regeneračním účinkům MagniStretch prošla náročným procesem certifikace a může se tak řadit mezi zdravotní produkty 1. kategorie, Medical Device Class 1.

 

Více o matracích MagniStretch, které cíleně pomáhají od bolestí zad.


Publikováno: 19. 7. 2022

Praha 8 - Karlín Šaldova 219/1

Jak k nám?

NAVŠTIVTE násPo - Pá 9:00 - 18:00
So 9:00 - 13:00
Pošlete nám e-mailkarlin@magniflex.cz

PRAHA 6 - OC ŠESTKAFajtlova 1090/1

Jak k nám?

navštivte násPo - Ne 9:00 - 20:00


Pošlete nám e-mailsestka@magniflex.cz