Nejčastější dotazy

1. Jak poznám dobrou matraci?

Při výběru správné matrace bychom měli být skutečně obezřetní. Jen vhodná matrace totiž dokonale rozloží hmotnost těla, kopíruje jeho tvar, poskytne páteři dostatečnou oporu a zádovým svalům a kloubům uvolnění. Při koupi nové matrace zvažte několik klíčových faktorů jako je ergonomičnost (jak se matrace přizpůsobuje tvaru a struktuře těla), termoregulační schopnost (jak matrace udržuje teplo a jak ho šíří), hydroskopický faktor (jak se matrace vypořádává s vlhkostí) a velikost (minimální délka matrace by měla být o 20 cm delší než je výška ležící postavy, standardní šířkou pak bývá 90 cm). Pečlivě si prostudujte složení jednotlivých matrací a po výrobci vyžadujte certifikáty, které zaručí vysokou kvalitu výrobku a absenci škodlivých látek. Informujte se o záruce na jádro matrace (kvalitní jádro vydrží až 10 let).

2. Jak si vybrat správnou matraci?

Matraci kupujte ve specializovaných prodejnách, jako jsou specializovaná matracová studia a showroomy, kde máte možnost si výrobky vyzkoušet. Jen na doporučení matraci rozhodně nekupujte, protože každému vyhovuje něco jiného.

3. Jak si mám matraci vyzkoušet?

Matraci ve studiu důkladně vyzkoušejte, alespoň deset minut na ni poležte. Vaše páteř musí být při spaní na zádech i na boku v optimální poloze. Otestujte proto matraci společně s vhodným polštářem z kvalitní paměťové pěny. Tuhost matrace by měla být zvolena na základě tělesné hmotnosti osoby, pro kterou je matrace určena, hubený člověk si může vzít měkčí matraci, která kopíruje tvar jeho těla, zatímco těžší osoba si vybere matraci pevnější. Pokud při ležení na zádech lehce vsunete ruku mezi tělo a matraci v oblasti ledvin, je pro vás matrace moc tvrdá. Pokud to je nemožné, je moc měkká. Dalším krokem při výběru vhodné matrace by měl být správně zvolený potah. Nemělo by nás zajímat pouze to, jestli je snímatelný, ale především bychom se měli zajímat o jeho složení a použité materiály. Mezi špičku na našem trhu patří potahy z přírodních materiálů, jako jsou organická bavlna, len, bambus nebo potahy z technologicky vyspělých látek jako je Coolmax nebo Outlast s termoregulačními a akumulačními vlastnostmi.

4. Po jak dlouhé době si mohu být jistá, že mi matrace vyhovuje?

Abyste vybrali matraci, která vám bude nejlépe vyhovovat, v showroomu nebo v matracovém studiu byste ji měli důkladně vyzkoušet. Na matraci alespoň deset minut ležte jak na boku, tak na zádech a vnímejte, jak je pohodlná, jestli se vám nezdá moc měkká nebo tvrdá, jestli vás nebolí záda. Pokud si pořídíte domů novou, kvalitní matraci, nelekejte se, když vás hned po první noci budou bolet záda. Je možné, že doposud jste spali na nevhodné matraci a tělu chvíli trvá, než si zvykne na to, co je pro něj nejlepší. Pokud budou bolesti zad přetrvávat i po čtrnácti dnech, obraťte se na odborníky z matracového studia, spánkovou laboratoř nebo na fyzioterapeuta.

5. Jaké matrace jsou nejvhodnější pro zdravý spánek a jako prevence bolesti zad? Které jsou hypoalergenní apod. a jaké nedoporučujete?

Někteří výrobci propagují zastaralé pružinové matrace, na kterých spaly ještě naše babičky. Jejich nevýhodou je fakt, že zadržují vlhkost a vytváří tak doslova ráj pro roztoče. Jejich výkaly během noci vdechujeme. Každodenním používáním navíc dochází ke zdeformování pružin, což má negativní vliv na náš spánek a oporu těla. Odborníci na zdravý spánek proto matrace s pružinovým systémem nedoporučují. V nepřeberném množství katalogů a nabídek můžete najít i latexové matrace, které jsou díky své elastické struktuře sice velice pohodlné, ale po čase dochází ke tvrdnutí, praskání a prášení jádra. Materiál se stává nepohodlným a osoba spící na matraci vdechuje během nočního odpočinku částečky pryže, které se jí usazují v plicích. Latex vyžaduje časté větrání matrace a je náchylný k plesnivění. Proto obliba latexových matrací dle celosvětových statistik silně poklesla.

Správnou volbou pro náš kvalitní odpočinek jsou speciální polyuretanové a viskoelastické pěny, které doporučují i odborníci z řad lékařů zabývajících se kvalitou spánku. Patentované pěny na této bázi využívá i italská společnost Magniflex, která je jedním ze světových lídrů v oblasti produktů pro zdravý spánek a může se pochlubit 50 letou historií. Do svých patentovaných pěn Memoform®, Eliosoft® a Elioform® zakomponovala i esence z aloe vera a sóji a nabízí tak jedinečnou řadu Geoethic, která nejen blahodárně působí na spánkovou regeneraci, ale má řadu dalších ozdravných vlivů na lidský organismus. Matrace jsou maximálně hygienické, pohodlné, prodyšné a zajišťují páteři, kloubům a svalům ideální ortopedickou i anatomickou oporu během noci.

6. Po jaké době by se měly matrace měnit?

Dle doporučení lékařů je vhodné matraci z hygienických důvodů vyměnit nejpozději po osmi letech. Později totiž vzniká nehygienické prostředí, které omezuje kvalitu spánku. Reklamy typu „Záruka na matraci 25 let“ je prostě zavádějící. Vhodná matrace by měla zaručit i hygienické a antialergické prostředí. Některé starší technologie – především to platí o pružinových matracích, jsou doslova rájem pro roztoče, kteří se v matraci časem množí geometrickou řadou. Doporučovat klientovi spát na stejné matraci více jak 8 let je nezodpovědné a neprofesionální.

7. Lze matrace recyklovat, nebo je proleželé prostě vyhodíme do sběrného dvora?

Klíčovým požadavkem na matrace Magniflex je jejich recyklovatelnost. Potahy i pěny jsou ekologicky odbouratelné. Materiály tak nezatěžují životní prostředí. Proces výroby matrací je v souladu s etickými principy i s přírodou.


Praha 8 - Karlín Šaldova 219/1

Jak k nám?

Navštivte násPo-So 9-18

Pošlete nám e-mailkarlin@magniflex.cz

Praha 6 - OC ŠestkaFajtlova 1090/1

Jak k nám?

Navštivte násPo-Ne 9-20

Pošlete nám e-mailsestka@magniflex.cz