PF 2023

Vážení příznivci zdravého spánku,

děkujeme, že jste se svým zájmem o kvalitní spánkovou regeneraci a důvěrou v nás stali důležitými dílky v 60-ti leté skládačce Magniflex.

Díky Vám jsme mohli toto krásné výročí oslavit a uvědomit si, že život je jako puzzle. Každý dílek se počítá. Ačkoliv se někdy může zdát, že některý svým tvarem do našeho obrazce zrovna nepasuje, většinou ho stačí jen pootočit a hned na správné místo lépe zapadne.

Z celého srdce Vám přejeme, ať si rok 2023 sestavíte tak, aby Vám výsledný obraz dával smysl, naplňoval Vás energií, zdravím, láskou, rozdával Vám radost ze života a přesně rozuměl Vašim hodnotám.

Jako tradiční vánoční pozdrav jsme si pro Vás tentokrát připravili výběr důležitých událostí, kulturních či sportovních milníků a dalších zajímavostí z tehdejšího Československa i ze světa, které byly stejně jako vznik Magniflex součástí skládačky s letopočtem 1962.

Přejeme Vám hezké čtení.

(English version is here)

Založení rockové skupiny The Rolling Stones

Svůj první koncert odehráli Rolling Stones 12. července 1962 a tím nastartovali fenomenální kariéru. Jejich odhadovaný prodej alb činí 240 milionů nosičů, skupina dosud vydala 30 studiových alb, 28 koncertních alb a 26 kompilací. Současní členové Mick Jagger (nar. 1943), Keith Richards (nar. 1943), Ron Wood (nar. 1947), Steve Jordan (nar. 1957) i přes svůj zasloužilý věk stále aktivně koncertují po celém světě. Letos v létě se vydali za svými fanoušky na evropské turné oslavit 60. narozeniny kapely.

 

Nezapomenutelná Marilyn Monroe

Dne 5. srpna 1962 zemřela v Los Angeles slavná filmová herecká ikona, modelka, zpěvačka a producentka Marilyn Monroe, vlastním jménem Norma Jeane Mortenson. Bylo jí pouhých 36 let. Poslední roky svého soukromého i profesního života bojovala nejen se závislostí na uklidňujících lécích, ale i o lepší postavení a role. O její kontroverzní osobnosti a kariéře jako na houpačce toho bylo napsáno a natočeno mnoho. K našemu roku se však vztahuje jedna z legendárních událostí, kdy Marylin zazpívala v květnu 1962 tehdejšímu prezidentu USA J.F.Kennedymu na oslavě jeho 45. narozenin v Madison Square Garden song „Happy Birthday Mr. President“. Její šaty od francouzského návrháře Jeana Louise za tehdy neuvěřitelných 12.000 dolarů se staly ikonickými a svým zpěvem a řečí těla jasně dala najevo, že mezi ní a prezidentem existuje víc než jen přátelství, přestože to nikdy nebylo důvěryhodně prokázáno.

 

Legendární projev J.F. Kennedyho

Dne 12. září 1962 na fotbalovém stadionu Rice University v Houstonu zazněl jeden z nejlegendárnějších a nejslavnějších projevů politiků v dějinách. Řeč „We choose to go to the Moon“ (Rozhodli jsme se dosáhnout Měsíce) pronesl tehdejší prezident USA J. F. Kennedy před 35 tisíci přítomných diváků a dalšími miliony lidí u televizních obrazovek a označil za národní cíl do konce desetiletí bezpečně dopravit lidi na Měsíc a následně zpět na Zem.

Nejslavnější část Kennedyho projevu můžeme považovat za nadčasovou výzvu, která se dá aplikovat v obecné rovině: „Rozhodli jsme se dosáhnout Měsíce a uskutečnit i další věci – ne proto, že jsou snadné, ale proto, že jsou obtížné. Protože takový cíl poslouží k tomu, aby uspořádal a posoudil naše nejlepší schopnosti a dovednosti, protože takovou výzvu jsme ochotni přijmout a nejsme ochotni ji odkládat, a hodláme ji zvládnout.“

Za obrovské podpory veřejnosti a přílivu vládních peněz se začalo na přelomovém projektu horečně pracovat. Američané byli pod velkým tlakem z úspěchu sovětského kosmonauta Jurie Gagarina, který se rok předtím stal prvním člověkem ve vesmíru. Chtěli proto v rámci programu Apollo Národního úřadu pro letectví a vesmír NASA rychle činit kroky k získání americké převahy ve vesmíru.

Cesta ke splnění Kennedyho úkolu byla nesmírně obtížná, protože v té době byl koncept člověkem pilotovaných letů do vesmíru úplnou novinkou a příprava vyžadovala velkou vědeckou práci ve velmi krátkém čase.

Přestože se nakonec Američané v červenci 1969 opravdu dočkali toho, co jim prezident Kennedy v roce 1962 sliboval – na povrch Měsíce vystoupili Neil Armstrong a Edwin Buzz Aldrin, sám Kennedy se tohoto historického okamžiku nedožil.

 

Světová výstava 1962 v Seattlu (Century 21 Exposition)

Vesmírná tématika a nadšení se nesly celým rokem 1962, což ovlivnilo i téma v pořadí 30. světové výstavy, která se konala 21. dubna - 21. října 1962 v Seattlu. Téma znělo „Living in the Space Age“ (Život ve vesmírné době). Symbolem výstavy, kterou navštívilo bezmála 10 miliónů lidí, se stala 184 metry vysoká věž Space Needle navržená Victorem Steinbrueckem a Johnem Grahamem Jr. Oblibu věže dokazuje, že se na ni tenkrát výtahem vyvezlo až 20 tisíc lidí denně, což za celou výstavu dělalo více než 2,3 milionu návštěvníků. Dodnes se nahoře nachází luxusní restaurace SkyCity a věž je poznávacím znamením města Seattle.

 

Módní dům Dolce & Gabbana

V listopadu 1962 se v italském Miláně narodil Stefano Gabbana, jeden z nejvlivnějších módních návrhářů na světě, který společně s Domenicem Dolcem založil luxusní módní značku Dolce & Gabbana. Není pochyb o tom, že tato značka patří k velikánům dnešního světa módy. Jejich kolekce jsou inspirované kouzlem staré Sicílie, především již ikonický klasický pánský oblek s proužky výrazně evokuje styl starých sicilských mafiánů. Poznávacím znamením rukopisu D&G u dámských šatů je hluboký výstřih, zdůrazněný pas, rozšířené boky a jemně zúžená oblast kolen. Překrásné modely bývají zdobené krajkou, krystaly a různými výšivkami.

 

Zrod LED osvětlení

Thomas Alva Edison. Kdo by neznal tohoto vynálezce, který se stal slavným díky mnoha svým vynálezům a patentům, na nichž se podílel. Například zdokonalil a patentoval žárovku v podobě, v jaké ji známe dnes. Zato americký vědec Nick Holonyak Jr. nemá ani zdaleka tak slavné jméno, ale i jeho svítící vynález dnes také běžně používáme. V roce 1962 se mu podařilo připravit diodu, která namísto infračerveného světla vyzařovala viditelné červené světlo. Dnes jeho vynález známe pod zkratkou LED neboli Light Emitting Diode (česky elektroluminiscenční dioda). Díky vývoji nových materiálů se postupně zvyšovala barevná škála, až po dnes nejužívanější bílé světlo. Nick Holonyak za svůj objev získal řadu ocenění a sám tenkrát o „kouzelné diodě“ prohlásil: „Vím, že jsem na samotném začátku, ale taky vím, že tenhle úspěch má obrovský potenciál…není pochyb o tom, že možnosti téhle maličké věci dalece přesahují to, co právě vidíme“. Měl pravdu. Bez LED diod se dnes neobejdeme a setkáváme se s nimi prakticky všude kolem nás.

 

James Bond

V roce 1962 byl natočen první díl dnes již kultovní série o Jamesi Bondovi. Postavu agenta 007 vytvořil spisovatel Ian Fleming a první film vyšel v roce 1962 do kin pod názvem Dr. No. Hlavní roli ztvárnil Sean Connery. Po něm následovalo dalších 24 celovečerních filmů. Autor knižní předlohy Ian Lancaster Fleming (1908-1964) byl námořní důstojník, novinář, bankovní úředník a po dobu 2. světové války pobočník šéfa tajné služby v britském námořnictvu. Proslavil se právě jako tvůrce Jamese Bonda, kterého vymyslel během dovolené ve svém jamajském sídle Golden Eye. Protože byl horlivým pozorovatelem ptáků, jméno svému románovému hrdinovi vybral podle uznávaného amerického ornitologa Jamese Bonda, experta na karibské ptactvo. Zatím poslední bondovka byla uvedena v roce 2021 pod názvem Není čas zemřít.

 

Úspěch týmu ČSSR na fotbalovém mistrovství světa v Chile

Fotbalové mistrovství světa v Chile v roce 1962 patří k největším úspěchům našeho sportu. 17. června proběhlo na Národním stadiónu v Santiagu de Chile finálové utkání světového šampionátu, ze kterého si českoslovenští hráči v čele s Josefem Masopustem odvezli stříbro. Avšak s ohledem na nejisté prognózy a podmínky, v nichž naši hráči v té době působili, má toto stříbro skutečně lesk zlata. Naši suverénně došli až do finále, kde je ale favorizovaní Brazilci nakonec porazili 3:1. I přesto opouštěli českoslovenští fotbalisté hřiště za bouřlivého potlesku bezmála 70 tisíc diváků na tribunách. Dodnes je tato událost považována za jednu ze senzací naší fotbalové historie.

 

Tvarohový nanuk MÍŠA

Nanuk Míša, mražený krém složený z tvarohu, smetany a cukru a obalený v čokoládové polevě, jak ho všichni dobře známe již od dětství, se začal vyrábět v roce 1962 v továrně Laktos v pražských Vysočanech. Na výsluní oblíbenosti u českých mlsalů se drží už po několik generací. Tehdejší výrobek měl, na rozdíl od dnešního, tvar kvádru o objemu 33 ml, byl zabalený v pergamenovém papíru s typickým logem medvídka a nebyl na dřívku. Osmnáct pracovnic mlékárny tenkrát ručně vyrobilo a zabalilo kolem tisícovky kusů této pochoutky za hodinu.

Na přelomu 60. a 70. let se výroba Míši přestěhovala do Zdounek v okrese Kroměříž a vlivem modernizace zmrzlina získala lepší konzistenci, vzrostla efektivita výroby až o 140 procent a celkově se její chuť vylepšila. Tam také získal dnešní podobu, tj. nanukový tvar o objemu 55 ml s dřívkem.

Dnes za mraženým krémem stojí potravinářský holding Unilever a nabízí ještě příchutě jahody, meruňky, višně či lesní směsi. Klasika je ale klasika a suverénně nejvíce mlsáme původní tvarohovou verzi.  

 

Světový den divadla – 27. března

Mezinárodní divadelní ústav (International Theatre Institute), nejvýznamnější mezinárodní nevládní organizace pro scénická umění, na svém pravidelném kongresu v červnu 1961 navrhl vyhlásit jeden den v roce jako Světový den divadla. Jeho smyslem a cílem mělo být zamyšlení nad posláním a úlohou divadla, podpořit úsilí divadelníků o prosazování morálních a společenských hodnot uměleckými prostředky. UNESCO tuto iniciativu přijalo do své gesce a od roku 1962 je tento mezinárodní svátek divadelníků každoročně slaven 27. března. Po celém světě se konají různé divadelní přehlídky, dny otevřených dveří, významné premiéry, slavnostní otevření nových divadelních budov, kulturních středisek, sálů atd. V mnoha zemích také v tento den hrají divadla zdarma či s výraznou slevou.

Jakousi „centrální“ oslavou je však tzv. Mezinárodní poselství, kdy každý rok vyzve Mezinárodní divadelní ústav jednu významnou světovou osobnost z divadelního oboru, aby se podělila o své úvahy o divadle jako cestě ke spojitosti mezí národy celého světa. Toto poselství bývá přeloženo do více než 20 jazyků a je předčítáno před divadelními představeními po celém světě a zároveň šířeno na veřejnost jak v tištěné podobě, tak i audiovizuální formou.

Mimochodem, věděli jste, že 27. března 1994 byl autorem Mezinárodního poselství Václav Havel?

 

Těšíme se na Vás v novém roce 2023! 

Váš tým Magniflex


Praha 8 - Karlín Šaldova 219/1

Jak k nám?

Navštivte násPo-So 9-18

+420 731 522 867

Pošlete nám e-mailkarlin@magniflex.cz

Praha 6 - OC ŠestkaFajtlova 1090/1

Jak k nám?

Navštivte násPo-Ne 9-20

Pošlete nám e-mailsestka@magniflex.cz