HOMEOFFICE: Jak předejít bolesti zad při sezení u počítače?

HOMEOFFICE: Jak předejít bolesti zad při sezení u počítače?

Ať už jste doma na home office nebo docházíte do kanceláře, dlouhé sezení u počítače často znamená pro mnohé z nás bolesti kříže, beder, šíje nebo dokonce krční páteře.

Lékaři ve svých studiích uvádí, že hlavní příčinou těchto zdravotních problémů je poloha a způsob, jakým u počítače sedíme. Často máme kulatá záda, hrbíme se a hlavu máme vystrčenou dopředu, abychom lépe viděli. Zhoršit naše bolesti může také špatné uspořádání stolu, pozice monitoru, myši či klávesnice, které mohou přispívat k bolestem svalů či úponů na rukou.

Na základě lékařských studií a doporučení jsme pro vás připravili pár užitečných tipů, které vám mohou s tzv. počítačovými chorobami pomoci:

Zaměřte se na to, jak u počítače sedíte

Průzkumy na Harvardské univerzitě ve Spojených státech potvrzují, že je velmi důležité soustředit se na to, jak za počítačem sedíme. Doporučují, abychom seděli rovně s hlavou v prodloužení páteře nikoliv vyosenou dopředu. Ramena uvolněná, nikoliv v křeči a ruce by správně měly být položené, co možná nejblíže tělu. Poloha, zápěstí, předloktí a stehen by měla být rovnoběžná s rovinou podlahy. Zjednodušeně řečeno kolena, boky i lokty by měly svírat úhel 90°.

 
Poskytněte ergonomickou podporu vašemu tělu

Doktoři z medicínské fakulty dodávají, že pro správné držení těla, je zapotřebí ergonomicky podepřít bedra a kříž. Docílit toho můžete při používání ergonomické kancelářské židle. Vstupní investice do kvalitní zdravotní kancelářské židle je sice vysoká, ale určitě přispěje ke zdravějšímu a pohodlnějšímu dlouhému sezení. Pokud však nechcete investovat desítky tisíc do ergonomické židle, bohatě vám postačí umístit si na klasickou židli, bederní opěrku a ergonomický sedák.
Jak může Magniflex pomoci?

Magniflex klade důraz na kvalitní spánek, odpočinek, regeneraci a hlavně pohodlí. Díky tomu nabízí i kvalitní zdravotní produkty, které zpříjemní dlouhé sezení u počítače a mají dokonce i certifikaci „Zdravotního produktu první kategorie“. Jedním z nich je Ergo Seat - sedák, který byl vyvinut speciálně pro lidi se sedavým zaměstnáním. Je z paměťové pěny, která díky svým vlastnostem přináší maximální pohodlí během sezení bez otlačenin a svalového napětí. Druhým produktem je bederní opěrka Lumbar, která zajišťuje správnou polohu páteře při sezení. Je také vyrobena z paměťové pěny, takže mezitím co podpírá, zlepšuje v namáhaných oblastech i krevní a mízní tlak. Třešničkou na dortu je pak u obou produktů potah, který je snímatelný a pratelný. 

Důležité je uspořádání pracovní plochy

Pozice monitoru je zásadní. Jestliže máte možnost pracovat na stolním počítači a nikoliv na laptopu, doporučujeme toho využít, jelikož notebook má klávesnici i monitor umístěn nebezpečně nízko. Pokud je monitor velmi nízko, začínáme se hrbit a vystrkovat hlavu, abychom na monitor lépe viděli, což je špatně. Výška monitoru by měla být nastavena tak, aby horní hrana byla v úrovni očí.

Protáhněte si tělo

Tyto cviky na protažení by vám měly pomoci zbavit se napětí v těle a ulevit od bolesti:

 • Uvolnění mezilopatkových svalů: Posaďte se rovně a opřete svá záda o opěradlo židle. Představte si, jako kdybyste nad hlavu zvedali tyč, kterou držíte pevně ve svých rukou (tyč je kolmo na vaši páteř). Začněte tyč zvedat z pozice od uší nad hlavu do vzpažených rukou. Opakujte alespoň 10x.
 • S podložkou: Po práci nebo i během, pokud vám prostředí a pracovní doba povolí, posilte střed těla v pozici plank neboli prkna. Lehněte si na břicho a zvedněte se tak, aby se karimatky dotýkalo pouze předloktí a špičky nohou. Natáhněte nohy a zatáhněte břicho, hlavu držte v prodloužení páteře s pohledem upřeným na zem a dejte si pozor, abyste hýždě nezvedali příliš nahoru. Zkuste v této pozici vydržet aspoň 15 sekund.
 • Most je další cvik, který pomůže se stabilizací páteře. Lehněte si na podložku na záda, pokrčte nohy. Dlaně položte za hlavu tak, aby prsty směřovaly směrem k tělu. Pomalu zvedejte boky ze země a zkuste v pozici mostu vydržet alespoň 30 sekund, poté zvolna povolte a opět se vraťte na podložku. Uvidíte, jak se budete cítít protažení.
 • Sed s nataženýma nohama se může zdát být hračkou, ale zkuste to vydržet několik minut. Sedněte si na podložku, natáhněte nohy před sebe a narovnejte záda. Pravidelně dýchejte a pozorujte, jak se vám protáhne každá část zádového svalstva.
Dodržujte přestávky

Už jen kvůli zraku je dobré si dávat alespoň každou hodinu krátkou přestávku. Z dlouhého koukání do počítače nás často bolí oči a přestávka je skvělý důvod k tomu je procvičit. Zkuste se zadívat z okna a zaměřit se na zeleň a ostřit zrak na růžné objekty a tvary v dáli. Pokud pracovní doba dovolí, vyplatí se i rychlá procházka na čerstvém vzduchu, jelikož právě při pohybu se tělo dokonale protáhne.

Závěrem

Je důležité si uvědomit držení svého těla při dlouhém sezení. Když už monitor, tak ve výši našich očí a stehna, předloktí i zápěstí v rovině se zemí. Ramena by měla být uvolněná nikoliv v křeči. S takovým správným stylem sezení nám může pomoci ergonomická kancelářská židle či ergonomické doplňky jako je Magniflex Ergo Seat a Lumbar, které se postarají o dokonalou podporu a zdravé sezení. Klíčovou roli zde také hraje pohyb, díky kterému se celé tělo dokonale protáhne a uvolní. Je důležité mít na paměti, že to však není všechno. V rámci prevence bolesti zad mysleme také na vitamíny B1, B6 a B12, které přispívají k výživě a regeneraci nervových buněk. Ty se tak stávají odolnější a silnější, což předchází vzniku bolesti.

Publikováno: 28. 4. 2021

Lumbar

1 950 Kč
  Rozměry
  32 x 36 x 10 cm
Zdravotní příslušenství z paměťové pěny. Bederní opěrka zajišťuje správnou polohu bederní páteře při sezení.

Ergo Seat

1 950 Kč
  Rozměry
  42 cm/7 cm/42 cm
Zdravotní příslušenství z paměťové pěny. Ergo sedák zvyšuje pohodlí při dlouhém sezení.

Praha 8 - Karlín Šaldova 219/1

Jak k nám?

Navštivte násPo-So 9-18

Pošlete nám e-mailkarlin@magniflex.cz

Praha 6 - OC ŠestkaFajtlova 1090/1

Jak k nám?

Navštivte násPo-Ne 9-20

Pošlete nám e-mailsestka@magniflex.cz