V každém koutě světa se zdobí různé vánoční stromky

Nyní se nacházíte: Úvod | V každém koutě světa se zdobí různé vánoční stromky

V každém koutě světa se zdobí různé vánoční stromky

Když se řekne slovo Vánoce, většina z nás si zřejmě rychle vybaví vánoční stromeček, který je ve většině kultur považován právě za hlavní symbol Vánoc.

V našem letošním předvánočním přání a pozdravu jsme se proto na stromeček zaměřili trochu blíže. Pojďme se společně podívat na, za poslední léta, nejzajímavější pojetí tohoto vánočního symbolu zdobícího veřejná prostranství po celém světě.


1. USA - New York
 
Ve slavném newyorském Rockefellerově obchodním centru se rozsvěcuje vánoční strom již od roku 1931 a od roku 1951 se tato show vysílá živě do celého světa. Zdejší strom je každoročně považován za jeden z nejluxusnějších. Například toto je 75 let starý, 22 metrů vysoký norský smrk, který zdobí 50 tisíc světel a na jeho špičce září obrovská hvězda posázená 3 milióny krystalů Swarovski.

 

2. Francie - Paříž

Obchodní dům Galeries Lafayette v Paříži také každoročně ohromuje davy návštěvníků svým originálním vánočním stromem, a to nejen kvůli okázalé výzdobě z milionů krystalků Swarovski. Bývá totiž netradičně zavěšen od kupole této 100 let staré secesní budovy, přičemž díky balkonovému uspořádání nákupního centra je vidět ze všech stran, bez ohledu na patro, ve kterém se zrovna nacházíme. 

 

                                        

3. Velká Británie - Londýn 

Vánoční obřad se na Trafalgarském náměstí pořádá od roku 1947. Smrk bývá Londýnu každoročně věnován norským hlavním městem Oslo jako poděkování za podporu, kterou Velká Británie poskytla Norsku v době druhé světové války. Británie tenkrát mimo jiné zajistila azyl norskému králi Haakonovi, jeho synu Olafovi i norské vládě. Jako součást tradice navštěvuje starosta Westminsteru na konci podzimu Oslo, aby se účastnil poražení stromu, a naopak starosta Osla pak strom v Londýně během vánočního obřadu slavnostně rozsvěcí. Norský smrk se vždy zdobí dle norské tradice vertikálním osvětlením.

                          

4. Austrálie - Melbourne  

Vánoční Melbourne každoročně hostí největší vánoční strom na jižní polokouli. Strom je vyšší než dvoupatrový dům a do světového povědomí se dostal svým netradičním zpracováním - je postavený z milionu a půl LEGO kostiček. Je skvělé se na stromeček přijít podívat během dne, ale i v noci vypadá velmi zajímavě.

 


        
5. Itálie - Benátky 

Itálie, kolébka evropské architektury, se i o Vánocích drží svého světového renomé a originality. Zastánci tradičních přírodních jehličnanů možná pochopení budou hledat těžko, nicméně obdivovatele a fanoušky moderních uměleckých děl si tento benátský strom jistě získá. Je vyrobený firmou Mureto, která na jeho konstrukci použila několik stovek skleněných barevných trubek.

                       
6.  Litva - Vilnius

Stromeček v Litvě připomíná lesní pohádkový domeček, třeba pro skřítky nebo víly. Zkrátka nechává probudit fantazii každému, kdo se na toto originální vánoční dílko přijde podívat. Na výzdobu konstrukce stromečku pokryté živými větvemi bylo použito 23 luceren, 13 oken a 6 balkónů vyrobených z litevského dřeva. Večer ho osvítí více než 50 tisíc světýlek a 3 200 metrů světelného řetězu. 

                            

 

7.  Portugalsko – Lisabon 

V Lisabonu se rozhodli ušetřit přírodu a vánoční strom na tamním náměstí Plaza Dom Pedro v centru města pojali po svém. Vlastně to byla jen železná konstrukce ve tvaru kužele, přes kterou přetáhli obrovské světelné pásy. Velká vánoční hvězda na špici ale nechyběla, takže iluze stromečku byla i tak dokonalá.
                         

 

8. Brazílie – Rio de Janeiro

Brazilské Rio de Janeiro se pyšní vánoční tradicí, za kterou se sjíždějí turisté z celého světa. Zdejší vánoční strom totiž plave na laguně Rodrigo de Freitas. Tento umělý plovoucí strom v Riu poprvé vztyčili v roce 1996. Jeho slavnostní rozsvícení se každoročně stává jednou z největších událostí ve městě a přitahuje nebývalou pozornost.

         

 

9. Estonsko – Rakvere

Adventní trhy v estonském městě Rakvere ozdobil velmi extravagantní vánoční stromek, který rozhodně nemá s jehličím a větvemi nic společného. Toto originální dvanáctimetrové dílo vytvořili tesařští učni a použili na něj 121 desek barevného skla v dřevěném rámu.

                        


10. Česká republika – Praha

S ohlédnutím na výše uvedené kreativní, mnohdy až bláznivé, Vánoce ve světě, mívají oslavy vánočních svátků v Praze zcela konzervativní ráz v duchu tradic a lásky k přírodě. Možná právě proto bývají trhy v centru naší metropole označovány za jedny z nejkrásnějších v Evropě. Vánoční strom na Staroměstském náměstí v Praze proto bývá také klasický, živý a voňavý, ozdobený blyštivými ozdobami se stovkami světýlek.

              

 

Přejeme Vám krásné Vánoce a ať je ten Váš stromeček ten nejkrásnější!

Váš Magniflex

 


Praha 8 - Karlín Šaldova 219/1

Jak k nám?

NAVŠTIVTE násPo - Pá 9:00 - 18:00
So 9:00 - 13:00

Pošlete nám e-mailkarlin@magniflex.cz

PRAHA 6 - OC ŠESTKAFajtlova 1090/1

Jak k nám?

navštivte násPo - Ne 9:00 - 20:00

Pošlete nám e-mailsestka@magniflex.cz

Pro vyhodnocování návštěvnosti webových stánek a optimalizaci marketingových aktivit využíváme cookies. Používáním našich webových stránek s užitím cookies souhlasíte. Více informací
SOUHLASÍM