Vánoční tradice z celého světa

Nyní se nacházíte: Úvod | Vánoční tradice z celého světa

Vánoce, nejkrásnější svátky roku, prožívá každý jinak, ale vzájemná úcta, láska, přátelství, ozdoby, dárky a dobré jídlo jsou symboly, které spojují vánoční svátky po celém světě. Všichni dobře známe - a mnozí jistě i dodržujeme - staročeské zvyky, jako je lití olova, pouštění lodiček, hod střevícem, krájení jablka apod. V letošním vánočním pozdravu bychom Vás rádi “pozvali” do jiných koutů světa, do míst, která jsou pro nás, středoevropany, více či méně exotická a vzdálená a kde občas můžeme narazit na tradice, které bychom u nás jen těžko vysvětlovali.

 
 
  V Anglii  
...je typickým vánočním pokrmem pečený krocan s ořechovou nádivkou, v žádném případě nesmí jako tečka tohoto hodování chybět tradiční pudink. Ten se připravuje již v době adventu a chodí ho míchat každý člen rodiny. Přitom vyslovuje své přání.

  V Argentině
...je štědrovečerní večeře nejčastěji servírovaná v zahradách. Mezi tradiční jídla patří pečené selátko nebo pro nás exotická pečínka z páva. Pavím peřím bývá často dekorován i vánoční stůl. 

  V Austrálii
...je výzdoba pohlednicová. Lidé si zaslaná vánoční přání vyvěšují do oken a soutěží, kdo jich má víc.

  V Bulharsku
...se obyčejně při večeři spokojí s vepřovým a luštěninami. Tradičně založené rodiny mohou stolovat na ubruse položeném na zemi a podloženém slámou, což je vzpomínka na chlév, kde se narodil Ježíšek.

  V Dánsku 
…je zvykem rozbíjet u dveří svých známých a přátel porcelán. Čím větší množství pak najdou za dveřmi, tím větší štěstí je následující rok čeká. Dánové také schovávají ve svém tradičním vánočním pokrmu, kterým je rýžový puding, jednu celou mandli. Ten, kdo ji najde, vyhrává marcipánové prasátko.

  Na Filipínách
...byste tradiční menu na jídelním stole Filipínců o vánočních svátcích hledali marně. Každý vybírá podle toho, co mu chutná, a především co mu peněženka dovolí. Jeden společný prvek však přece jen k vánoční tradici patří: hrnek sladké lepivé rýže, která symbolizuje rodinnou soudržnost.

  Na Havaji
...panuje zvyk pořídit si na Vánoce domů akvárium s ostencem běloskvrnným. Vánoce tady navíc začínají s příjezdem Vánoční lodi, což je loď přivážející obrovský náklad tradičních vánočních pokrmů. Santa Claus sem přijíždí rovněž po vodě ve svém člunu. 

  V Itálii
….jsou vánoční svátky charakterizovány především svátečním pohoštěním, bohoslužbami, modlitbami, bezpočtem výjevů z jesliček a samozřejmě dárky věnovanými dětem i všem dalším blízkým lidem. V některých regionech, podobně jako u nás, se děti těší na štědrovečerní nadílku od malého Ježíška, v Itálii zvaného „Gesù bambino“. Jinde ovšem přichází s dárky hodná čarodějnice Befana, a to až na Tři krále. Hodným dětem vloží do připravených ponožek dárky a zlobivým uhlí.  
 
  Na Islandu  
...nosí vánoční skřítci dárky hodným dětem, které si nachystaly za okno botu. Důležité také je, aby každý Islanďan dostal něco nového na sebe, jinak ho může sežrat vánoční kočka.

  V Litvě 
...je tradicí vlečení dřevěné klády jako symbolu problémů a neštěstí. Zpívají se lidové písně za doprovodu různých hudebních nástrojů. Rodiny, sousedé a přátelé se pak sejdou, popřejí si navzájem vše dobré a společně polena spálí, aby zahnali neštěstí a problémy na příští rok.

  V Mexiku
…by to nebyly Vánoce bez hliněného džbánu zvaného Piňata. Mexičané tento džbán zdobí peřím, zavěšují ke stopu a plní dárky. Večer končí jeho rozbitím a nedočkavé děti si mohou vybrat, které dárky chtějí.

  V Norsku
...podle legendy na Štědrý večer vycházejí zlé čarodějnice a hledají košťata, na kterých by se proletěly. Proto musí být všechna košťata v domě pečlivě schovaná. Zatímco košťata Norové schovávají, svou vlajku milují, proto bývá hlavním prvkem na vánočních řetězech, ale i na sloupech před domem, právě vlajka.

  V Rusku
...je Štědrý den obyčejným pracovním dnem. Pravoslavné Vánoce totiž připadají až na 6. a 7. ledna. Dárečky v Rusku dostanou děti až 7. ledna. Přiveze jim je Děda Mráz, který přijíždí na saních až z Čukotky, má na sobě bílý kožich a beranici a doprovází ho krásná Sněhurka. 

  Ve Španělsku
...patří k nejdůležitějším rituálům losování šťastných čísel vánoční loterie, která je nejstarší a největší loterií na světě. Dne 22. prosince jsou rozdělovány miliardy mezi velké množství výherců.

  Na Ukrajině
…panuje pověst, že kdysi žila žena, která si nemohla dovolit ozdobit vánoční stromeček. A tak když ráno její děti vstaly, byl celý ověšen pavučinami, které se za rozbřesku proměnily ve zlato a stříbro. Panuje zde tedy pověra, že pokud na Štědrý den nejdete pavučinu, přinese vám štěstí....je častou dekorací na stromcích umělý pavouk a pavučina. Věří se, že pokud najdete ráno na Vánoce pavučinu, přinese vám štěstí.

  Ve Venezuele
...přesněji v hlavním městě Caracas, chodí všichni věřící časně ráno do kostela, a to od 16. prosince až do Štědrého dne. Zajímavé však je, jak se tam dopravují. Do kostela totiž jezdí na kolečkových bruslích. Do osmi hodin jsou dokonce uzavřené některé cesty, aby byla jízda bezpečnější.

 

Naši milí zákazníci, obchodní partneři, příznivci zdravého spánku,

ať už budete o svátcích doma nebo třeba někde na druhé straně zeměkoule, přejeme Vám klidné Vánoce a do nového roku 2018 hodně zdraví, štěstí, osobních i pracovních úspěchů!

Tým Magniflex


Praha 8 - Karlín Šaldova 219/1

Jak k nám?

NAVŠTIVTE násPo - Pá 9:00 - 18:00
So 9:00 - 13:00

Pošlete nám e-mailkarlin@magniflex.cz

PRAHA 6 - OC ŠESTKAFajtlova 1090/1

Jak k nám?

navštivte násPo - Ne 9:00 - 20:00

Pošlete nám e-mailsestka@magniflex.cz

Pro vyhodnocování návštěvnosti webových stánek a optimalizaci marketingových aktivit využíváme cookies. Používáním našich webových stránek s užitím cookies souhlasíte. Více informací
SOUHLASÍM