Jaké matrace jsou vhodné pro děti?

Sdílet na  

Nyní se nacházíte: Úvod | Blog & Aktuality | Jaké matrace jsou vhodné pro děti?

Jaké matrace jsou vhodné pro děti?

U dětí má jejich růst na starost tzv. růstový hormon, který je tvořen v mozku a přispívá jak k růstu kostí do délky, tak k jejich zrání. Pro jeho tvorbu je velmi důležitý spánek.

Děti rostou nejrychleji během spánku

Rodiče by měli vědět, že důležitá je i hodina usnutí. Pokud dítě usíná pozdě v noci, může to mít neblahé důsledky na jeho výšku. Nejvíce růstového hormonu se tvoří asi dvě hodiny po usnutí, ideálně mezi 23:00 až 24:00 hodinou. Obecně se udává, že růst u dětí většinou končí v pubertálním období, tedy mezi 14. – 17. rokem. Tehdy dochází k prudkým výškovým skokům. Spolu s působením růstového hormonu hrají svou roli i pohlavní hormony (testosteron – chlapci, estrogeny – dívky). U dívek můžeme zaznamenat tyto skoky kolem 13. roku věku, u chlapců okolo 14. roku věku. Standardně růst končí po pubertě, u dívek mezi 14. - 15. rokem, u chlapců mezi 15. - 17. rokem.

Jak vybrat matraci pro dítě v růstu?

Tím, že se růstový hormon tvoří především během noci, je právě noc část dne, během které děti nejrychleji rostou. Proto je důležité pečlivě vybrat vhodnou matraci, která svými vlastnostmi bude podporovat přirozený růst Vašich dětí. V porovnání s dospělými mají děti z hlediska spánku úplně odlišné potřeby. Zatímco dospělí vyžadují především odpočinek a regeneraci, pro děti jsou klíčové vhodné podmínky pro růst. Podívejme se na důležitá fakta, která bychom měli při výběru vhodné matrace, jež je pro zajištění růstu velmi zásadní, znát.

Je důležité, aby děti v růstu spaly na matraci, která má maximálně 2 cm paměťové pěny nebo dokonce vůbec žádnou. A proč? Matrace se silnější vrstvou paměťové pěny mají příznivé účinky pro dospělé tělo, nikoliv však pro děti. Paměťová (viskoelastická) pěna díky svým vlastnostem tělo uvolní, zkopíruje a při ulehnutí se tělo do pěny ,,ponoří“, což v dospělosti výrazně přispívá k regeneraci celého těla a hlavně kvalitního odpočinku. Požadavky na dětskou matraci se však liší. Jak už bylo řečeno, dítě roste nejrychleji během noci, a proto je důležité, aby k tomu matrace poskytovala dostatek prostoru. Kdyby dítě spalo na matraci s vyšší vrstvou paměťové pěny než jsou 2 cm, páteř kvůli ,,ponoření“ do matrace nemá dostatek místa k přirozenému růstu. Tato situace pak může vést k problémům s páteří, bolestem či skolióze.

Jaká matrace je vhodná pro miminka?

Optimální podmínky pro rychlý růst malých dětí vytváří matrace z tzv. studené pěny (PUR – polyuretanová pěna). Ta zajišťuje optimální ortopedickou podporu páteře a nevytváří překážky pro růst během spánku. Zásadní je v této fázi růstu absence paměťové (viskoelastické) pěny, která díky svým výborným anatomickým vlastnostem vytváří „formu“ otisku těla a tělo se do pěny „ponoří“. Tato vlastnost by však miminkům mohla bránit v přirozenému růstu a rozvoji jejich těla a mohla by (stejně tak jako u starších dětí v růstu) způsobit růstové deformace. 

Co se dalších vlastností týče, tak antibakteriální a antialergické vlastnosti matrace by měly být již samozřejmostí, stejně tak i prodyšnost. Naprosto úžasná je potom taková matrace, na které dítě dokáže dýchat i s hlavičkou zabořenou do matrace. 

Určitě doporučujeme matrace s dětmi vyzkoušet

Pokud se rozhodnete koupit svému dítěti novou matraci, vybírejte ve specializovaných prodejnách, kde se matrace dají vyzkoušet. Děti můžete vzít s sebou, starší už poznají, která matrace je jim pohodlná, každému totiž vyhovuje něco jiného.

Pečlivě si prostudujte složení jednotlivých matrací a po prodejci požadujte certifikáty, které zaručí vysokou kvalitu výrobku a absenci škodlivých látek. Informujte se o záruce na jádro matrace (kvalitní jádro vydrží až 10 let) a matraci vybírejte pouze u renomovaných výrobců. Praktické je vybrat matraci s potahem, který je snímatelný, a dá se tak snadno vyprat. U větších dětí, které například začínají spát bez plen, doporučujeme pořídit chránič matrace, který se dá kdykoliv jednoduše vyprat. 


Publikováno: 16. 2. 2021

Praha 8 - Karlín Šaldova 219/1

Jak k nám?

NAVŠTIVTE násPo - Pá 9:00 - 18:00
So 9:00 - 13:00
Pošlete nám e-mailkarlin@magniflex.cz

PRAHA 6 - OC ŠESTKAFajtlova 1090/1

Jak k nám?

navštivte násPo - Ne 9:00 - 20:00


Pošlete nám e-mailsestka@magniflex.cz