Na matraci v kondici: Jak hormon melatonin podporuje kvalitní spánek?

Na matraci v kondici: Jak hormon melatonin podporuje kvalitní spánek?

Kvalitní zdravotní matraci vybranou dle doporučení odborným prodejcem již máte, pohodlný anatomický polštář, který zajišťuje správnou polohu krční páteře během spánku, jste si již také opatřili. Snažíte se držet všech obvyklých doporučení pro navození klidného spánku, ten ale přesto ne a ne přijít?

Věděli jste, že kvalitu spánku ovlivňuje především hladina melatoninu v krvi?

Melatonin, hormon, který vytváří endokrinní žláza šišinka, je považován za zázračný hormon tmy a spánku. Jeho rozsáhlé účinky na velké množství fyziologických funkcí lidského těla nebyly ještě zcela probádány, proto jsou dlouhodobě v centru pozornosti jak vědců, tak i farmaceutických firem.

Je však jednoznačné, že dostatečná hladina hormonu melatoninu v krvi účinně reguluje spánkové cykly a v současné době je považován za nejlepšího pomocníka pro odstranění nespavosti. Na základě poznatků z výzkumných ústavů vyvíjejí světové farmaceutické firmy melatonin i ve formě potravinových doplňků.

Často je však mylně prezentováno, že si „zobneme“ pilulku a hned spíme jako miminka…

Tak to není, stále je to jen doplněk, který v nejlepším případě může jen napomoci fyziologickým a biologickým procesům našeho těla. Přírodu tak lehce neošálíme. Navíc v posledních letech, kdy ze všech stran čelíme doposud nevídaným stresovým faktorům přispívajícím k problémům se spánkem, lidé začali syntetický melatonin nepřiměřeně nadužívat. A jak známo, jakékoliv dlouhodobé a nadbytečné užívání farmaceutických přípravků škodí a v případě melatoninu jeho přirozenou produkci naopak blokuje.

Pojďme se tedy podívat na to, jakým způsobem přirozenou cestou získat pro spánek nezbytný melatonin.

V první řadě je potřeba uvědomit si, že se melatonin tvoří pouze ve tmě. Základní, a zároveň velmi jednoduchou, zásadou je proto důkladně zatemnit místnost, ve které spíme pomocí nepropustných závěsů či kvalitních žaluzií. Tím maximálně eliminujeme množství světla, které do ložnice proniká zvenčí.

Ovšem toto ideální prostředí nám narušuje tzv. modré světlo vyzařované z displejů elektroniky, kterou jsme neustále obklopeni, a to často i v ložnici. Před spaním bychom se měli vyvarovat používání mobilů a tabletů a sledování televize, protože tato modrá složka světla vysílá mozku falešné signály o tom, že je ještě den, a tím důležité uvolňování melatoninu zastavuje. Takže zdravé a rychlé usínání, i když v dobře zatemněné místnosti, vlastně tak lehce nepřichází. To samé platí i o blikání či svícení kontrolek na těchto zařízeních. I tato zdánlivě neškodná světýlka je třeba považovat za blokátory uvolňování hormonu spánku.

Pokud chceme být opravu důslední, můžeme si pořídit masku na spaní, přes kterou nepronikne ani ten nejmenší náznak světla.

Pohodové usínání a kvalitu spánku ovlivňuje i naše strava. Podrobně se na ni zaměříme příště.

Dobrou noc!

Publikováno: 3. 10. 2022

Praha 8 - Karlín Šaldova 219/1

Jak k nám?

Navštivte násPo-Pá 9-18
So 9-13

Pošlete nám e-mailkarlin@magniflex.cz

Praha 6 - OC ŠestkaFajtlova 1090/1

Jak k nám?

Navštivte násPo-Ne 9-20

Pošlete nám e-mailsestka@magniflex.cz