Na matraci v kondici: Jak stravovací návyky ovlivňují spánek?

Na matraci v kondici: Jak stravovací návyky ovlivňují spánek?

Také po probdělé noci přemýšlíte, proč jste nemohli pořádně zabrat? Je zřejmé, že za to může hned několik faktorů. Tentokrát se zaměříme na jídelníček. Kvalitu spánku totiž významně ovlivňuje i složení stravy. To si však nestačí hlídat jen bezprostředně před usnutím, nýbrž především dlouhodobě...

Dovolte nám začít troškou odborností: Pro správnou funkci našeho těla je mimo jiné nezbytný L-Tryptofan. Jedná se o esenciální aminokyselinu, která je zodpovědná za řadu důležitých biochemických procesů. Díky ní se v našem těle tvoří serotonin – hormon „dobré nálady“ a melatonin, hormon navozující spánek, který je nám známý již z předchozího dílu této spánkové minisérie. Pojem „esenciální“ znamená, že si ji náš organismus neumí vytvořit sám. Musíme mu proto pomoci buď formou doplňků stravy nebo nejlépe správným složením našeho jídelníčku.

Esenciální aminokyselinu L-Tryptofan spolehlivě doplníme například krůtím a kuřecím masem, bramborami, špenátem, mléčnými výrobky, banány, oříšky a luštěninami. Ovšem i u těchto potravin je potřeba dát pozor na to, jak dlouho před spaním je konzumujeme. Obecně se doporučuje jíst nejpozději 2-3 hodiny před ulehnutím do postele, jinak nám těžký žaludek usínání a klidné spaní spíše ztíží.

Pokud ovšem těsně před spaním máme – i malý – pocit hladu či „nás honí mlsná“, je dobré tyto signály neignorovat a dopřát žaludku něco drobného, nezatěžujícího. Ideální je třeba kousek nízkotučného eidamu, pár nepražených a nesolených pistácií, lískových oříšků či mandlí, bílý jogurt, třešně, švestky, kousek krůtího masa. Nejčastější příčinou nočního hladu bývá nízká hladina krevního cukru. Někdy se proto nejdřív stačí napít třeba vody s citrónem či skořicí, která prokazatelně hladinu glukózy stabilizuje. Pak mnohdy zjistíme, že hlad vlastně vůbec nemáme a můžeme jít spokojeně spát. Zkrátka i před spaním je dobré řídit se heslem, že „tělo ví, co je pro nás nejlepší“.

Kvalitní strava z velké části dopomáhá k pozitivnímu rozpoložení a dobré náladě. Jak vlastně dokáže stav mysli ovlivnit kvalitu našeho spánku bude tématem příštího dílu naší minisérie.

Dobrou noc!

Publikováno: 19. 4. 2023

Praha 8 - Karlín Šaldova 219/1

Jak k nám?

Navštivte násPo-Pá 9-18
So 9-13
Pošlete nám e-mailkarlin@magniflex.cz

Praha 6 - OC ŠestkaFajtlova 1090/1

Jak k nám?

Navštivte násPo-Ne 9-20

Pošlete nám e-mailsestka@magniflex.cz