Na matraci v kondici: Jak ovlivňuje psychické rozpoložení kvalitu spánku?

Na matraci v kondici: Jak ovlivňuje psychické rozpoložení kvalitu spánku?

Každý to známe. Někdy zažíváme pohodové časy, jindy je to těžší. V zaměstnání stres, hoří termíny a ne všechno běží úplně hladce. Po práci rovnou na třídní schůzku, kde se dozvíme, že neodevzdané domácí úkoly našeho dítka, kterým říkejme třeba „na zítřek žádný nemáme“, se nakupily až na třídní důtku. Do toho přemýšlet, co na zítra uvařit, kolik zase bude stát ta nutná výměna oleje v autě, co koupit tchánovi k narozeninám, kdy jít se štěnětem k veterináři a jak to vlastně všechno skloubit s pracovní dobou…

Po celodenním shonu večer slastně padneme do postele. Ale co se děje? Místo, abychom si konečně dopřáli zasloužený odpočinek, spánek ne a ne přijít. Dobře, zkusím se přetočit na druhý bok…to nepomáhá. Možná je mi horko, zkusím vystrčit nohu zpoza peřiny… Pořád nic. Aha, to je jasná žízeň, přemůžu se vstát a jdu se napít. Pro jistotu si rovnou odskočím na toaletu, když už jsem na nohou. Pak bude všechno v pořádku a už usnu jak miminko…

Tak určitě.

Jsou to právě ty naše každodenní starosti, které nám narušují potřebný klid na usnutí i kvalitu samotného spánku. Dobře víme, že zdravý spánek příznivě ovlivňuje naši psychiku a naopak - když spíme špatně, cítíme se ráno vyčerpaní a podráždění.

Pojďme se podívat, co se při velkém množství stresu před usnutím vlastně děje.

Pokud se jedná o stres nárazový, krátkodobý, způsobený „pouze“ momentálními starostmi s dobrou vyhlídkou na zlepšení, pravděpodobně dojde jen k dočasnému snížení produkce spánkového hormonu melatoninu a spíme neklidně, jakoby povrchně. Jakmile se pak překleneme z období napětí do pozitivnějšího stavu mysli, spánek se nám obvykle opět vrátí do normálu a budeme se cítit fit.

Horší je stres dlouhodobý. Zde už hovoříme o úzkostné, nebo někdy také naučené, nespavosti. Jedná se o vzorce negativních myšlenkových toků, které si sami na základě pocitů z předešlých probdělých nocí navozujeme. Už dopředu se při ulehnutí stresujeme tím, že „Zase neusnu a zítra budu úplně k ničemu, jako minule“, „Tu prezentaci nezvládnu, protože budu nevyspalý“, „Určitě cestou dostanu mikrospánek a vybourám se, když ještě teď nemůžu zabrat“, „Musím si vzít další prášek na spaní, to je jediná šance, jak usnout“. Tím si automaticky navozujeme či zhoršujeme stres a dostáváme se do bludného kruhu.

Pokud se tyto stavy stupňují a naučená nespavost přechází až do chronických obtíží, mnohé pacienty to přivádí až do ambulancí psychiatrů či psychologů. Tam je čeká náročná práce spočívající jak v odbourání závislosti na hypnotikách, tak - a to především - ve vyléčení své mysli.

Proto je potřeba přemýšlet pozitivně, radovat se ze života, pokud možno se obklopovat milými a veselými lidmi, vidět štěstí i v každodenních maličkostech a v neposlední řadě myslet na to, že všechno se dá vyřešit, postavíme-li se tomu čelem.

Kvalitní zdravý spánek za to stojí, souhlasíte?

Publikováno: 29. 5. 2023

Praha 8 - Karlín Šaldova 219/1

Jak k nám?

Navštivte násPo-So 9-18

Pošlete nám e-mailkarlin@magniflex.cz

Praha 6 - OC ŠestkaFajtlova 1090/1

Jak k nám?

Navštivte násPo-Ne 9-20

Pošlete nám e-mailsestka@magniflex.cz